State Tournament Brackets

Discussion in 'ArkansasVarsity.com Basketball Central' started by Luke Matheson, Feb 22, 2013.

  1. Luke Matheson

    Luke Matheson ArkansasVarsity.com Hall of Famer
    Staff

    Joined:
    May 26, 2007
    Messages:
    21,405
    Likes Received:
    10
    Location:
    White Hall, Arkansas
    Class 7A
    At Fayetteville High School
    Girls
    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? 4C North Little Rock vs. 5W Fayetteville
    4:00 p.m. ? 3W Rogers vs. 6C Cabot
    7:00 p.m. ? 4W Rogers Heritage vs. 5C FS Southside

    Thursday’s Game
    1:00 p.m. ? 3C West Memphis vs. 6W Bryant
    4:00 p.m. ? 1W Bentonville vs. North Little Rock-Fayetteville winner
    7:00 p.m. ? 2C FS Northside vs. Rogers-Cabot winner

    Friday’s Games
    4:00 p.m. ? 1C LR Central vs. Rogers-Heritage-FS Southside winner
    7:00 p.m. ? 2W Springdale Har-Ber vs. West Memphis-Bryant winner

    Boys
    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? 4C Conway vs. 5W Van Buren
    5:30 p.m. ? 3W Bentonville vs. 6C LR Central
    8:30 p.m. ? 4W Bryant vs. 5C Cabot

    Thursday’s Game
    2:30 p.m. ? 3C West Memphis vs. 6W Rogers
    5:30 p.m. ? 1W Fayetteville vs. Conway-Van Buren winner
    8:30 p.m. ? 2C FS Northside vs. Bentonville-Central winner

    Friday’s Games
    5:30 p.m. ? 1C North Little Rock vs. Bryant-Cabot winner
    8:30 p.m. ? 2W Springdale vs. West Memphis-Rogers winner

    Class 6A
    At Greenwood High School
    Girls
    Tuesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1E LR Hall vs. 8S LR Fair
    4:00 p.m. ? 2S Pine Bluff vs. 7E Jonesboro
    7:00 p.m. ? 1S Benton vs. 8E Russellville

    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? 2E LR Parkview vs. 7S Texarkana
    4:00 p.m. ? 4S Sheridan vs. 5E Searcy
    7:00 p.m. ? 3E Mountain Home vs. 6S Lake Hamilton

    Thursday’s Games
    1:00 p.m. ? 4E Greenwood vs. 5S Siloam Springs
    4:00 p.m. ? 3S El Dorado vs. 6E Marion

    Boys
    Tuesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1E LR Hall vs. 8S Lake Hamilton
    5:30 p.m. ? 2S Siloam Springs vs. 7E Russellville
    8:30 p.m. ? 1S Benton vs. 8E Searcy

    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? 2E Jonesboro vs. 7S Sheridan
    5:30 p.m. ? 4S LR Fair vs. 5E Greenwood
    8:30 p.m. ? 3E LR Parkview vs. 6S Texarkana

    Thursday’s Games
    2:30 p.m. ? 4E Marion vs. 5S El Dorado
    5:30 p.m. ? 3S Pine Bluff vs. 6E Mountain Home

    Class 5A
    At Pine Bluff Convention Center
    Girls
    Tuesday’s Games
    1:00 p.m. ? E1 Paragould vs. S4 De Queen
    4:00 p.m. ? S1 Watson Chapel vs. E4 Nettleton
    7:00 p.m. ? C1 Jacksonville vs. W4 Morrilton

    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? W1 Huntsville vs. C4 Sylvan Hills
    4:00 p.m. ? W2 Vilonia vs. C3 Pulaski Academy
    7:00 p.m. ? C2 Little Rock Christian vs. W3 Clarksville

    Thursday’s Games
    1:00 p.m. ? S2 Camden Fairview vs. E3 Greene County Tech
    4:00 p.m. ? E2 Beebe vs. S3 Hot Springs

    Boys
    Tuesday’s Games
    2:30 p.m. ? E 1 Beebe vs. S4 Watson Chapel
    5:30 p.m. ? S1 HS Lakeside vs. E4 Greene County Tech
    8:30 p.m. ? C1 Jacksonville vs. W4 Huntsville

    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? W1 Clarksville vs. C4 Mills University Studies
    5:30 p.m. ? W2 Harrison vs. C3 Pulaski Academy
    8:30 p.m. ? C2 LR McClellan vs. W3 Alma

    Thursday’s Games
    2:30 p.m. ? S2 Camden Fairview vs. E3 Wynne
    5:30 p.m. ? E2 Forrest City vs. S3 Magnolia

    Class 4A
    At Cave City
    Girls
    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? 3S Bauxite vs. 3E
    4:00 p.m. ? 3N vs. 4S Central Arkansas Christian
    7:00 p.m. ? 2E vs. 4N

    Thursday’s Games
    1:00 p.m. ? 2S Star City vs. 4E
    4:00 p.m. ? 1N vs. 3S-3E winner
    7:00 p.m. 1E vs. 3N-4S winner

    Friday’s Games
    4:00 p.m. ? 1S Malvern vs. 2E-4N winner
    7:00 p.m. ? 2N vs. 2S-4E winner

    Boys
    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? 3S Arkadelphia vs. 3E
    5:30 p.m. ? 3N vs. 4S Malvern
    8:30 p.m. ? 2E vs. 4N

    Thursday’s Games
    2:30 p.m. ? 2S Monticello vs. 4E
    5:30 p.m. ? 1N vs. 3S-3E winner
    8:30 p.m. 1E vs. 3N-4S winner

    Friday’s Games
    5:30 p.m. ? 1S Central Arkansas Christian vs. 2E-4N winner
    8:30 p.m. ? 2N vs. 2S-4E winner

    Class 3A
    At Riverview
    Girls
    Tuesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1st 3 vs. 4th 2 e-Stem
    4:00 p.m. ? 1st 2 Jessieville vs. 4th 3
    7:00 p.m. ? 1st 1 vs. 4th 4 Bismarck

    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1st 4 Drew Central vs. 4th 1
    4:00 p.m. ? 2nd 1 vs. 3rd 4 Centerpoint
    7:00 p.m. ? 2nd 4 McGehee vs. 3rd 1

    Thursday’s Games
    1:00 p.m. ? 2nd 3 vs. 3rd 2 Harding Academy
    4:00 p.m. ? 2nd 2 Riverview vs. 3rd 3

    Boys
    Tuesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1st 3 vs. 4th 2 Jessieville
    5:30 p.m. ? 1st 2 Harding Academy vs. 4th 3
    8:30 p.m. ? 1st 1 vs. 4th 4 Centerpoint

    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1st 4 McGehee vs. 4th 1
    5:30 p.m. ? 2nd 1 vs. 3rd 4 Prescott
    8:30 p.m. ? 2nd 4 Drew Central

    Thursday’s Games
    2:30 p.m. ? 2nd 3 vs. 3rd 2 Episcopal Collegiate
    5:30 p.m. ? 2nd 2 Mayflower vs. 3rd 3

    Class 2A
    At Marmaduke
    Girls
    Tuesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1W vs. 4S Foreman
    4:00 p.m. ? 1N vs. 4E Mount Ida
    7:00 p.m. ? 1E Magnet Cove vs. 4N

    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1S Norphlet vs. 4W
    4:00 p.m. ? 2N vs. 3E Carlisle
    7:00 p.m. ? 2E Poyen vs. 3N

    Thursday’s Games
    1:00 p.m. ? 2W vs. 3S Dierks
    4:00 p.m. ? 2S Spring Hill vs. 3W

    Boys
    Tuesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1W vs. 4S Bearden
    5:30 p.m. ? 1N vs. 4E England
    8:30 p.m. ? 1E Hughes vs. 4N

    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1S Junction City vs. 4W
    5:30 p.m. ? 2N vs. 3E Clarendon
    8:30 p.m. ? 2E Poyen vs. 3N

    Thursday’s Games
    2:30 p.m. ? 2W vs. 3S Parkers Chapel
    5:30 p.m. ? 2S Gurdon vs. 3W

    Class 1A
    At Bradley
    Girls
    Tuesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1st 2 vs. 4th 3
    4:00 p.m. ? 1st 1 vs. 4th 4 Acorn
    7:00 p.m. ? 1st 4 Nevada County vs. 4th 1

    Wednesday’s Games
    1:00 p.m. ? 1st 3 vs. 4th 2
    4:00 p.m. ? 2nd 1 vs. 3rd 4 Wickes
    7:00 p.m. ? 2nd 4 Kirby vs. 3rd 1

    Thursday’s Games
    1:00 p.m. ? 2nd 2 vs. 3rd 3
    4:00 p.m. ? 2nd 3 vs. 3rd 2

    Boys
    Tuesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1st 2 vs. 4th 3
    5:30 p.m. ? 1st 1 vs. 4th 4 Emerson
    8:30 p.m. - 1st 4 Stephens vs. 4th 1

    Wednesday’s Games
    2:30 p.m. ? 1st 3 vs. 4th 2
    5:30 p.m. ? 2nd 1 vs. 3rd 4 Bradley
    8:30 p.m. ? 2nd 4 Caddo Hills vs. 3rd 1

    Thursday’s Games
    2:30 p.m. ? 2nd 2 vs. 3rd 3
    5:30 p.m. ? 2nd 3 vs. 3rd 2




    This post was edited on 2/25 1:37 AM by Luke Matheson
     

Share This Page