2012 Arkansas HSFB Playoffs Round One Scores/Two Games

Discussion in 'Scoreboard Forum' started by Luke Matheson, Nov 15, 2012.

  1. Luke Matheson

    Luke Matheson ArkansasVarsity.com Hall of Famer
    Staff

    Joined:
    May 26, 2007
    Messages:
    21,335
    Likes Received:
    1
    Location:
    White Hall, Arkansas
    2012 State Football Playoffs Results

    The conference winners or higher conference finishers will always have the home field designation. If two conference winners or two same place conference finishers meet, the team on the top line of the pairings will be the home team. The brackets will be on the AAA website today at www.ahsaa.org.

    All games will start at 7:00 p.m.
    Class 7A
    First Round
    1W Bentonville bye
    4C West Memphis 43, 5W Rogers Heritage 36
    2C Fort Smith Southside bye
    3W Springdale Har-Ber 42, 6C Little Rock Central 7
    1C North Little Rock bye
    5C Cabot 28, 4W Bryant 21
    2W Fayetteville bye
    3C Conway 42, 6W Rogers 6

    Quarterfinal Round
    West Memphis at Bentonville
    Springdale Har-Ber at FS Southside
    Cabot at North Little Rock
    Conway at Fayetteville

    Class 6A
    First Round
    1E Greenwood 56, 8S Little Rock Fair 14
    5E Little Rock Parkview 27, 4S Sheridan 0
    2S El Dorado 42, 7E Mountain Home 16
    3E Searcy 49, 6S Siloam Springs 48
    1S Pine Bluff 57, 8E Little Rock Hall 0
    5S Benton 53, 4E Russellville 34
    2E Jonesboro 52, 7S Texarkana 20
    3S Lake Hamilton 37, 6E Marion 0

    Quarterfinal Round
    LR Parkview at Greenwood
    Searcy at El Dorado
    Benton at Pine Bluff
    Lake Hamilton at Jonesboro

    Class 5A
    First Round
    E1 Wynne 55, S4 Watson Chapel 7
    W2 Morrilton 42, C3 Jacksonville 14
    S1 Camden Fairview 70, E4 Beebe 20
    W3 Alma 21, C2 Mills University Studies 20
    C1 Pulaski Academy 62, W4 Vilonia 21
    S2 White Hall 35, E3 Forrest City 19
    W1 Greenbrier 48, C4 Sylvan Hills 21
    E2 Batesville 54, S3 Hot Springs Lakeside 14

    Quarterfinal Round
    Morrilton at Wynne
    Alma at Camden Fairview
    White Hall at Pulaski Academy
    Batesville at Greenbrier

    Class 4A
    First Round
    W4 Booneville bye
    3rd2 Newport 46, 4th1 Farmington 40
    5th4 Mena 42, W7 Arkadelphia 29
    3rd1 Ozark 38, 3rd8 Hamburg 7
    W3 Highland 49, 5th7 Arkansas Baptist 8
    2nd2 PB Dollarway 44, 5th3 Jonesboro Westside 7
    4th2 Heber Springs 33, 2nd8 Star City 7
    2nd1 Pea Ridge 42, 4th8 Monticello 0
    W2 Stuttgart bye
    3rd4 Dardanelle 52, 4th3 Pocahontas 14
    W8 Warren 36, 5th2 Lonoke 19
    3rd7 Malvern 45, 3rd3 Gosnell 7
    W1 Prairie Grove 52, 5th8 Crossett 0
    2nd4 Pottsville 53, 5th1 Gravette 13
    2nd7 Nashville 55, 4th4 Maumelle 20
    4th7 Central Arkansas Christian 37, 2nd3 Valley View 27

    Second Round
    Newport at Booneville
    Mena at Ozark
    PB Dollarway at Highland
    Heber Springs at Pea Ridge
    Dardanelle at Stuttgart
    Malvern at Warren
    Pottsville at Prairie Grove
    Central Arkansas Christian at Nashville

    Class 3A
    First Round
    W4 Charleston bye
    4th6 Fordyce 35, 3rd5 Horatio 8
    W5 Glen Rose 49, 5th1 Elkins 7
    3rd6 Camden Harmony Grove 40, 4th4 Atkins 22
    W1 Greeland 27, 5th5 Centerpoint 20
    2nd3 Osceola 26, 3rd2 Riverview 20
    4th2 Mayflower 42, 2nd1 Yellville-Summit 35
    2nd6 Prescott 52, 5th2 Episcopal Collegiate 16
    W6 McGehee bye
    3rd3 Earle 44, 4th5 Jessieville 22
    W2 Harding Academy 21, 5th6 Smackover 14
    3rd4 Lamar 21, 4th3 Hoxie 18
    W3 Rivercrest 28, 5th4 Cedarville 14
    2nd5 Fountain Lake 51, 3rd1 Green Forest 12
    2nd4 Paris 39, 4th1 West Fork 7
    2nd2 Barton 47, 5th3 Piggott 16

    Second Round
    Fordyce at Charleston
    Camden Harmony Grove at Glen Rose
    Osceola at Greenland
    Mayflower at Prescott
    Earle at McGehee
    Lamar at Harding Academy
    Fountain Lake at Rivercrest
    Barton at Paris

    Class 2A
    First Round
    W7 Gurdon bye
    2nd8 Bearden 47, 5th7 Foreman 8
    W5 Magnet Cove 41, 5th4 Westside Johnson County 6
    3rd5 Conway Christian 40, 4th3 McCrory 32
    5th5 Poyen 18, W4 Hackett 13
    3rd7 Mineral Springs 54, 3rd6 England 6
    2nd3 East Poinsett County 52, 4th8 Norphlet 14
    2nd6 Carlisle 39, 4th5 Mount Ida 14
    W3 Salem bye
    2nd5 Bigelow 20, 5th6 Brinkley 6
    W8 Junction City 42, 5th3 Marked Tree 0
    4th7 Dierks 40, 3rd4 Hector 7
    5th8 Strong 35, W6 Hazen 0
    3rd3 Walnut Ridge 62, 3rd8 Rison 40
    4th6 Des Arc 26, 2nd4 Mountainburg 20
    2nd7 Murfreesboro 54, 4th4 Decatur 23

    Second Round
    Bearden at Gurdon
    Conway Christian at Magnet Cove
    Poyen at Mineral Springs
    Carlisle at East Poinsett County
    Bigelow at Salem
    Dierks at Junction City
    Strong at Walnut Ridge
    Des Arc at Murfreesboro
     

Share This Page